ذره دستمزد میلیون دریافت دریافتی حداقل دستمزد

ذره: دستمزد میلیون دریافت دریافتی حداقل دستمزد اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی از بین بردن ۳۰۰ دلار، مسافری را شوکه نمی‌کند

حذف ۳۰۰ دلار ارز مسافرتی که اختلاف آن با بازار آزاد، تنها ۱۷۰ هزار تومان بود به مسافران شوک وارد نمی‌کند. 

از بین بردن ۳۰۰ دلار، مسافری را شوکه نمی‌کند

از بین بردن ۳۰۰ دلار، مسافری را شوکه نمی کند

عبارات مهم : ایران

حذف ۳۰۰ دلار ارز مسافرتی که اختلاف آن با بازار آزاد، تنها ۱۷۰ هزار تومان بود به مسافران شوک وارد نمی کند.

به گزارش ایسنا، روند کاهشی حجم ارز مسافرتی از سال ۹۰ شروع شد تا آخر روز دوشنبه ۲۰ شهریورماه ۹۶، پرونده آن با دستور بانک مرکزی بسته شد، هرچند که چراغ آن از آذرماه سال ۹۱ کم سو شده است بود، آن وقت که به دستور دولت دهم مقرر شد هر مسافر فقط یک بار در سال حداکثر ۳۰۰ دلار دریافت کند.

از بین بردن ۳۰۰ دلار، مسافری را شوکه نمی‌کند

این مبلغ جهت سفرهای عتبات عالیات نیز تا ۲۰۰ دلار تعیین شده است بود.

نرخ رسمی دلار در زمانی که دستور از بین بردن ارز مسافرتی صادر شد به ۳۳۳۲ تومان رسیده بود، درحالی که ارز آزاد با قمیت حدودی ۳۹۰۰ تومان در بازار، مبادله می شد که نشان دهنده اختلافی در حدود ۵۶۰ تومان بود که محاسبه آن در ۳۰۰ دلار ارز مسافرتی، شکافی نزدیک به ۱۷۰ هزار تومان را ایجاد کرده بود. جهت همین فعالان گردشگری معتقدند؛ تفاوت قیمت ارزِ بازار آزاد و بانک در چند سال اخیر آن چنان نبود که آن ۳۰۰ دلار وسوسه کننده باشد و اکنون با از بین بردن آن، آمار سفر روند نزولی را طی کند.

حذف ۳۰۰ دلار ارز مسافرتی که اختلاف آن با بازار آزاد، تنها ۱۷۰ هزار تومان بود به مسافران شوک وارد نمی‌کند. 

تصمیم دولت جهت از بین بردن ارز مسافرتی زیاد به دلایلی چون صرفه جویی ارزی و حرکت به سمت یکسان سازی قیمت ارز گرفته شده است است که مدیرکل دفتر برنامه ریزی و حمایت از توسعه معاونت گردشگری اعتقاد هست؛ این اقدام در عین حال به از بین بردن پولشویی و رانت ذلت نیز منجر خواهد شد.

عبدالرضا مهاجری نژاد با تایید اقدام بانک مرکزی جهت از بین بردن ارز مسافرتی، یادآور شد: این تاکیدِ همواره ی اقتصاددان ها بوده، آیا که در باور آن ها تفاوت قیمت ارز در بازار معنایی ندارد و لزوما باید به سمت تک نرخی شدن ارز پیش رفت.

او با اعتقاد بر این که جنبه های مثبت از بین بردن ارز مسافرتی خیلی زیاد از مضرات آن است به ایسنا گفت: از بین بردن ارز مسافرتی به واقعی شدن قیمت ها در سفرهای خروجی و ورودی کمک می کند و از رانت ذلت و پول شویی جلوگیری خواهد کرد.

از بین بردن ۳۰۰ دلار، مسافری را شوکه نمی‌کند

مهاجری نژاد همچنین تاکید دارد که از بین بردن ارز مسافرتی تاثیر شوک آوری روی سفرهای خارجی ایرانی ها نخواهد داشت.

جلیل هریسچی ـ عضو انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی کشور عزیزمان ایران ـ نیز راجع به ی بی انگیزگی که اخیرا ارز مسافرتی پدید آورده بود با ایسنا سخن گفت و اظهار کرد: تفاوت قیمت ارز دولتی و آزاد در یکی دو سال اخیر آن چنان نبود که در مردم انگیزه ایجاد کند، جهت همین مردمی که سفر می روند زیاد ارز مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه می کنند و آن قشری هم که معمولا سراغ ارز مسافرتی می رفتند و اغلب مقصدشان عراق و یا کشورهایی بود که هزینه ی کمتر در برداشت، چندان متکی به این رقم نبودند، چون ۳۰۰ دلار پولی نیست که کفاف سفر حتی در این کشورهای کم هزینه را بدهد و مردم دنبال آن باشند.

حذف ۳۰۰ دلار ارز مسافرتی که اختلاف آن با بازار آزاد، تنها ۱۷۰ هزار تومان بود به مسافران شوک وارد نمی‌کند. 

ارزیابی این آژانس دار کهنه کار این است که رقم ارز مسافرتی قابل توجه و حتی قابل طرح نبود و انگیزه ای را جهت سفر ایجاد نمی کرد و درمان دردی نبود که حالا با از بین بردن آن، در سفر مردم اختلال بوجود آید.

رضا اباذری ـ رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی استان پایتخت کشور عزیزمان ایران ـ که هم عقیده با سایر کارشناسان و فعالان گردشگری در تاثیر نداشتن از بین بردن ارز مسافرتی در جابه جا شدن آمار مسافرت هست، نگاه دیگری به این جریان دارد که در شرح آن به ایسنا، گفت: دولت بویژه بانک مرکزی نباید ناتوانی خود در برطرف پرسشها و معضلات ارزی و اقتصادی کشور را روی جامعه ی مسافر سرشکن کند. اساسا باید سیستم بانک مرکزی این مسئله را ریشه ای حل کند. به هر حال ۳۰۰ دلار هم اتفاق خاصی نیست، ولی شاید افرادی بودند که به این مبلغ نیاز داشتند.

از بین بردن ۳۰۰ دلار، مسافری را شوکه نمی‌کند

وی اضافه کرد: اگرچه ۳۰۰ دلار با قیمت خیلی نزدیک به قیمت بازار آزاد، کمکی به مسافر نمی کرد، ولی به هر حال ما به اصلاح قوانین در این بخش نیاز داریم، طوری که هر مسافری دسترسی ساده به ارز داشته باشد و بتواند آن را خارج کند و گردشگر ورودی هم در مقابل، براحتی ارز خود را وارد و تبدیل کند تا بازار سیاه برطرف شود.

او تاکید کرد: به هر حال ضعف و ناکارآمدی سیستم مالی ارتباطی به اقتصاد گردشگری کشور بویژه در حوزه تورهای ورودی و خروجی ندارد.

اباذری با بیان این پیشنهاد که یارانه ی بخش سفر را می توان صرف تسهیل و ساختن فرهنگ سفر و توسعه پایدار گردشگری کرد، به عنوان فعال اقتصادی به طرح مطالبات این صنعت پرداخت و گفت: تسهیل در تبادل و ثبات در قیمت ارز از جمله خواسته های ما هست. وجود این بی ثباتی در تمام این سال ها باعث شده است مردم با خرید ارز مسافرتی به قیمت رسمی، بخشی از هزینه سفرشان را تامین کنند.

اباذری ادامه داد: اگر به گذشته برگردیم در دهه ۷۰، آن یک هزار دلار ارز مسافرتی که می دادند، اختلاف قیمت قابل توجهی با ارز آزاد داشت و مسافران خیلی راغب بودند از آن استفاده کنند، شاید ناکارآمدی سیستم بانکی کشور و وجود مافیا باعث شد در دوره ای ارز زیادی از کشور خارج شود. فرآیند پرداخت ارز مسافرتی هم به گونه ای بود که صرف خرید خدمات سفر نمی شد و زیاد خرج خرید کالا و تجارت چمدانی می شد، بویژه زمانی که مبلغ ارز مسافرتی یک هزار دلار بود که شاید چهل پنجاه درصد هم در خرید ارز دولتی و فروش آن سود بدست می آمد.

به هر حال رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز باور دارد؛ با از بین بردن ارز مسافرتی اتفاق خیلی خاصی در آمار سفرها نمی افتد چون اختلاف ارزی آن با بازار آزاد خیلی ناچیز بوده است.

واژه های کلیدی: ایران | بازار | مرکزی | سفرهای | ایرانی | گردشگری | خدمات سفر | تفاوت قیمت

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs